Forum Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA Strona Główna Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA
Każde zwierzę ma prawo do szacunku, nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy POLSKIM CHARTOM grozi zagłada??? Wysli list do ministra!

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA Strona Główna -> Akcje organizowane na rzecz zwierząt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ARKA-Aniela
Moderator
ModeratorDołączył: 11 Mar 2006
Posty: 398
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Janinów k/Grodziska Mazowieckiego

PostWysłany: Czw 2:03, 29 Paź 2009    Temat postu: Czy POLSKIM CHARTOM grozi zagłada??? Wysli list do ministra!

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

W związku ze zmianami w ustawie prawa łowieckiego, ukazała sie propozycja rozporzadzenia dotyczacego warunkow utrzymywania chartow.
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Niestety, ta propozycja rozporzadzenia, jego tresc, wymagania, moze spowodowac to, ze charty znikną z Polski. Nie tylko Polskie Charty ale wszelkie inne charty i psy w typie charta, np. włoskie charciki, agfanskie, borzoje itd.. Ale za nim znikna czekac je moga schroniska(odbieranie ich włascicielom), wiec pieski los i pieskie zycie im chca zgotowac, DLACZEGO???
Czy to celowe dzialania czy nieprzemyslane dzialania????

Polski Chart, który powinien byc nasza duma narodowa, związany z naszą tradycja, żywa historia Polski, ma zniknac z Polski?

A o to rys historyczny Polskiego Charta:
[link widoczny dla zalogowanych]
cyt:
"Niestety los chartów polskich jest nierozerwalnie związany z historią naszego kraju i o ile udało im się jakoś przetrwać wojenną zawieruchę i niemieckiego okupanta o tyle lata po II wojnie światowej spowodowały prawie całkowitą zagładę tych przepięknych i szlachetnych psów. W Polsce powojennej systematycznie tępiono wszystko co miało związek z właścicielami ziemskimi. Niszczono więc dzieła sztuki, zabytki i wszystko co przypominało czasy przedwojenne. Represje nie ominęły i chartów. Zapłaciły najwyższą cenę za swoje "szlacheckie pochodzenie". Były bezlitośnie tępione przez myśliwych, służbę leśną i milicję. Przetrwanie pojedynczych przedstawicieli rasy należy przypisać... kłusownikom." To właśnie oni przenosząc charty "do podziemia" i wykorzystując je do polowań, pomogli im przetrwać.

W latach 70. chartami polskimi zaczęli interesować się ludzie, którzy postanowili odbudować populację charta polskiego. W początkowej fazie pracy nad odtworzeniem rasy skupiono się na psach odkupowanych od rolników z terenów dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Jednak prace rekonstrukcyjne spotykały się z wieloma sprzeciwami członków Związku Kynologicznego. Nasiliły się one w momencie, gdy zaproponowano aby egzemplarzy chartów polskich poszukać na terenach dawnych ziem polskich. I znowu "biedne" charty stały się niewygodnym świadectwem historii Polski. Pomimo sprzeciwów właśnie z okolic Rostowa sprowadzono trzy charty, które dały pierwszy znany miot chartów polskich".


-------------------------------------------------------------------------------------

Czy znow wracamy do czasów powojennych, ze charty polskie beda mogly przetrwac tylko w podziemiu, beda wykorzystywane, dalej, przez kłusownikow???
Do tego sprowadza sie to rozporzadzenie
!!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ARKA-Aniela dnia Sob 11:03, 31 Paź 2009, w całości zmieniany 13 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ARKA-Aniela
Moderator
ModeratorDołączył: 11 Mar 2006
Posty: 398
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Janinów k/Grodziska Mazowieckiego

PostWysłany: Czw 2:32, 29 Paź 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
Piszmy listy, mamy czas do 6 listopada!!
Ten ponizszy list przygotowali milosnicy chartow z forum charciego a naszym obowiazkiem, milosnikow zwierząt, jest rowniez przylaczenie sie do tej akcji!!
-------------------------------------------------------------------------------
Jesli ktos nie moze wyslac zwykła pocztą adersy e-mail sa tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

--------------

Pan
MAREK SAWICKI
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

00-930 Warszawa, ul. Wspólna 30


Szanowny Panie Ministrze,
Podległe Panu Ministerstwo planuje wprowadzić w życie Rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu hodowania i utrzymywania chartów rasowych oraz ich mieszańców – akt wykonawczy do art.10 ustawy Prawo łowieckie. Jego projekt wzbudził nasze, właścicieli, hodowców i miłośników chartów, zaniepokojenie.
Właściciele chartów nie oczekują żadnego specjalnego traktowania. Zgadzają się na ograniczenia związane z uzyskiwaniem zezwolenia na posiadanie charta, akceptują zakaz polowań z chartami. Są zwolennikami wprowadzenia proponowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakazu trzymania chartów na uwięzi. Jednak obecny kształt projektu, Uzasadnienie oraz Ocena skutków regulacji, sprawiają nieodparte wrażenie, że ww. przepis został sporządzony bez dostatecznej wiedzy o polskich realiach dotyczących warunków chowu i hodowli chartów, ich nielicznej populacji oraz bez znajomości specyfiki ras chartów spotykanych w Polsce (a jest ich 15, przy czym większość jest hodowana w mieście - szacunki wskazują, że ponad 70% chartów w naszym kraju mieszka w miastach). Dlaczego akurat charty i ich hodowcy oraz właściciele maja być dyskryminowani, podlegać jakimś szczególnym prawom? Dlaczego rygorów pozwoleń, wybiegów nie wprowadza się dla innych ras polujących, myśliwskich?

WEJŚCIE W ŻYCIE ROZPORZADZENIA W PROPONOWANYM BRZMIENIU WYWOŁA NASTĘPUJACE SKUTKI :

1) spowoduje przekazanie do schronisk wszystkich chartów, które obecnie mieszkają ze swoimi właścicielami w mieszkaniach (bez wybiegu); uczyni przestępców z kilkuset miłośników chartów, którzy po wejściu w życie nowych przepisów nie będą w stanie przeprowadzić się z miast do „domku z ogrodem” i nie oddadzą swoich psów pod opiekę schronisk;
2) uniemożliwi zapewnienie chartom tak potrzebnego tej rasie ruchu bezwzględnie zakazując spuszczania tych psów ze smyczy na każdym skrawku Polski (poza wydzielonymi pomieszczeniami i zamkniętymi wybiegami);
3) drastycznie ograniczy pogłowie wszystkich ras chartów w Polsce, doprowadzi do zaniku w Polsce rasy charta polskiego, stanowiącego część naszej polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa;
4) zniechęci miłośników psów do utrzymywania chartów, jako rasy zagrażającej bezpieczeństwu ludzi;
5) spowoduje utratę przez właścicieli chartów zaufania do własnego Państwa i tworzonego przez nie prawa;
6) ośmieszy nasz kraj w międzynarodowym środowisku kynologicznym.

UZASADNIENIE

1/Zapisany w Rozporządzeniu nakaz zapewnienia chartom i ich mieszańcom codziennego korzystania z wybiegu (§ 1.1), hodowania ich i utrzymania bez uwięzi, w pomieszczeniach z dostępem do wybiegu lub w kojcach wydzielonych w pomieszczeniach lub na wybiegu (§ 2.1) będzie nie do wyegzekwowania, bowiem większość właścicieli
chartów nie będzie mogło przeprowadzić się „do domku z ogrodem i wybiegiem”, aby uczynić zadość wymogom stawianym przez projekt. W większości są to osoby, które zapewniają psom codzienną porcję ruchu wymaganą dla danej rasy, korzystając z takich samych możliwości i praw, jakie obecnie mają właściciele innych ras psów (w tym innych ras psów myśliwskich, których projekt nie dotyczy). Rozporządzenie nakazuje, aby takim osobom cofnąć zezwolenie na posiadanie charta. Tym samym kilka tysięcy chartów (takie jest zaledwie ich pogłowie w Polsce), których warunki utrzymania nie będą literalnie zgodne z zapisanymi w Rozporządzeniu (trzymanie charta w mieszkaniu), zostanie zabrane właścicielom i trafi do schronisk. Czy przepełnione schroniska zapewnią im godziwe bytowanie zgodne z Rozporządzeniem ? Czy gminy udźwigną ten koszt? A może twórcy Rozporządzenia przewidują uśmiercanie psów, nie mieszczących się w ramach przepisów? Właściciele chartów, którzy nie podporządkują się rygorom Rozporządzenia, a więc nie opuszczą ze swoim psem mieszkań w bloku, będą naruszać prawo.

2/Wszystkie rasy chartów wymagają ruchu, ale nie tylko charty i ich mieszańce – dużo ruchu potrzebują również rasy psów myśliwskich, niezmiernie popularne psy zaprzęgowe. Rozporządzenie uniemożliwia spuszczenie charta ze smyczy poza pomieszczeniem i ogrodzonym wybiegiem oraz wymaga, aby chart zawsze miał założony kaganiec poza pomieszczeniem i wybiegiem. Wprowadzenie tego wymogu uniemożliwia zapewnienie chartom zwiększonego zapotrzebowania na ruch. Stawia też właścicieli chartów w sytuacji, w której będą musieli wybrać, czy ważniejsza jest troska o zdrowie psa (zapewnienie mu niezbędnego ruchu), czy respektowanie nieracjonalnych zakazów. Wielu hodowców chartów w Polsce ma dla swoich psów duże ogrodzone wybiegi, ale nie zapewniają one i tak odpowiedniej dawki ruchu, bowiem tylko swobodny spacer zaspokoi chartom wyładowanie nagromadzonej energii. Spacer na smyczy dla charta to konieczność w mieście, w miejscach publicznych, na terenach leśnych, wszędzie tam, gdzie przepisy nakazują zachowanie środków ostrożności przy trzymaniu psów (są uchwały rad gmin, decyzje burmistrzów i prezydentów miast). W naturze charta leży niewymuszony ruch. W takiej formie wypoczynku chart jest najbardziej szczęśliwy, nie zaś na wybiegu, ewentualnie w kagańcu i na smyczy. Przepis § 4 projektu Rozporządzenia („Na zewnątrz obiektów, o których mowa w § 2, charty rasowe i ich mieszańce prowadzi się na smyczy i w kagańcu” ) uniemożliwi organizowanie terenowych wyścigów chartów, podczas których psy biegają wprawdzie w kagańcach, ale nie na smyczy, zawsze na obszarze (naturalna łąka) na zewnątrz obiektów wskazanych w § 2 Rozporządzenia. Charcie amatorskie wyścigi znalazły w Polsce liczną grupę zwolenników, którzy w ten sposób sprawiają psom radość biegania i potrzebnego ruchu.

3/ Zapisy ww. projektu Rozporządzenia nie mają nic wspólnego z „zapewnieniem zachowania odpowiedniego dobrostanu tych zwierząt” – wydają się raczej niehumanitarne i nie mają nic wspólnego z zapisami Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, w której przez „właściwe warunki bytowania” rozumie się zapewnienie zwierzęciu możliwości egzystencji zgodnie z potrzebami danego gatunku, rasy, płci i wieku. Przedmiotowe uregulowanie przyczyni się raczej do drastycznego zmniejszenia pogłowia chartów w Polsce, zahamuje rozwój hodowli chartów rasowych, jako nadzwyczaj kłopotliwej z powodu utrudnień administracyjnych . Największą szkodę przepisy Rozporządzenia wyrządzą niewielkiej populacji chartów polskich, rasie dopiero w 2001 roku uznanej przez FCI, której odtworzenie zawdzięczamy m.in. mieszkańcom polskich wsi, którzy przygarnęli po II wojnie światowej charty polskie ze zniszczonych dworów, stały się one naszym polskim dziedzictwem kulturowym.

4/W Uzasadnieniu do projektu czytamy: „Zaproponowane w projekcie rozporządzenia warunki i sposób hodowania i utrzymania chartów rasowych i ich mieszańców mają na względzie konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi oraz w odpowiednim zakresie bezpieczeństwa zwierząt” oraz „Jednoczesna izolacja miejsc hodowli i utrzymywania psów tych ras przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt”. Jest to kuriozalna argumentacja, wielkie nieporozumienie świadczące o kompletnej nieznajomości charakteru tych psów – zwierząt łagodnych, kochających wygodne ciepłe legowisko, mieszkających często pod jednym dachem z dziećmi, kotami i innymi domowymi zwierzętami. Twórcy Rozporządzenia wrzucili do jednego worka wszystkie rasy chartów, począwszy od maleńkich charcików włoskich (które mogłyby upolować najwyżej mysz), niedużych chartów angielskich whippetów, po te większe, jak greyhoundy, charty polskie, borzoje, charty afgańskie czy największe z chartów – i bodaj najłagodniejsze - wilczarze irlandzkie. CHARTY I ICH MIESZAŃCE NIE STANOWIĄ ZAGROŻENIA DLA CZŁOWIEKA W WIĘKSZYM STOPNIU NIŻ INNE RASY PSÓW, WRĘCZ ODWROTNIE: SĄ TO PSY PRZYJACIELSKIE, ZRÓWNOWAŻONE, UOSOBIENIE ŁAGODNOŚCI WOBEC CZŁOWIEKA. Domagamy się wskazania konkretnych przypadków, które świadczyłyby o tym, że charty to psy groźne. Statystyki policyjne jasno wskazują, że najczęstszymi „sprawcami” pogryzień są psy mieszańce różnych ras.

5/Niedorzeczne i dyskryminujące jedna grupę obywateli (właścicieli chartów) przepisy , powodują utratę zaufania do własnego Państwa i tworzonego przez nie prawa. Wywiązujący się dotychczas z obowiązków ustawowych posiadacze chartów, którzy zagrożeni są utratą pozwoleń w świetle nowych uregulowań, będą słusznie czuli się oszukani, bowiem ani oni, ani ich psy nie kłusują, nie wyrządzają szkód, nie zagrażają otoczeniu i naturalnemu środowisku. A co więcej, ludzie ci dbają o dobrostan posiadanej /hodowanej rasy.

6/ Rzekomo „projekt Rozporządzenia jest zgodny z prawem Unii Europejskiej”, jak podkreślono w Uzasadnieniu. Czy autorzy projektu mogą wskazać, w jakim kraju Unii hodowcom i właścicielom chartów są stawiane podobne ograniczenia? Naszym zdaniem po wejściu w życie Rozporządzenia w takim kształcie bylibyśmy ewenementem na skalę europejską. Już teraz jesteśmy jedynym krajem w zjednoczonej Europie, w którym istnieje obowiązek posiadania pozwolenia na charta.

WNIOSKI KOŃCOWE

Zakładane przez Rozporządzenie cele związane z zapewnieniem ”bezpieczeństwa ludzi oraz w odpowiednim zakresie bezpieczeństwa zwierząt”, zapewnienie chartom zwiększonego zapotrzebowania na ruch oraz godziwych warunków bytowania, nie tylko nie zostaną osiągnięte, ale w radykalny sposób doprowadzą do ograniczenia ruchu tych psów (w razie podporządkowania się przez właścicieli chartów zapisom nakazującym zapewnienie psom ogrodzonego wybiegu a poza nim prowadzania chartów na smyczy i w kagańcu) ; spełnienie przez większość właścicieli chartów wymogu posiadania ogrodzonego wybiegu jest niemożliwe; wymóg taki jest też ewenementem na skalę światową. Zawarte w Rozporządzeniu uregulowania nie zapobiegną też kłusownictwu, choć tego celu w Uzasadnieniu projektu nie wymienia się, ale już samo Rozporządzenie wynika z ustawy Prawo łowieckie, a więc oczywistym jest, że ma na celu ukrócenie tego procederu. Nieliczni właściciele chartów są kłusownikami. Aby chart skutecznie kłusował trzeba go tego nauczyć i wytrenować. To nie właściciele i hodowcy rasowych chartów ponoszą winę za pokątne rozmnażanie mieszańców chartów w celach kłusowniczych, nie oni trzymają swoje psy w urągających warunkach, uczą pogoni za zwierzyną wykorzystując w tym celu instynkt psa. Ministerstwo powinno wypowiedzieć wojnę niezarejestrowanym, pokątnym hodowlom chartów (poza Związkiem Kynologicznym w Polsce) i ich mieszańców, to im powinno się rygorystycznie określać warunki otrzymania pozwolenia na trzymanie charcich ras. Powiatowi lekarze weterynarii, władze gminne, koła łowieckie mając wiedzę o kłusowaniu z chartami powinny zająć się tym problemem.Należy podkreślić, że środowisko miłośników chartów ma na swoim koncie już wiele skutecznych akcji wykupu chartów od pseudohodowców i kłusowników, znajdowane są im bezpieczne i odpowiedzialne domy w Polsce i zagranicą. Jest to nasz niepodważalny wkład w przeciwdziałanie kłusownictwu.

Naszym zdaniem z Rozporządzenia powinny zniknąć :

1/bezwzględny nakaz wyprowadzania chartów poza pomieszczenie/ogrodzony wybieg na smyczy i w kagańcu (wykreślenie tego zakazu nie oznacza, że charta można będzie zawsze i wszędzie prowadzić bez smyczy i bez kagańca; spuszczenia psa ze smyczy w lesie zabraniają już obowiązujące przepisy (Ustawa o lasach art. 30.1.13); miasta/gminy w uchwałach o utrzymaniu porządku same określają, jakie psy i gdzie należy prowadzić na smyczy i analogicznie w kagańcu; właścicieli chartów te obowiązujące już przepisy dotyczą);

2/wymóg utrzymywania psa w pomieszczeniach z dostępem do wybiegu w miastach ( taki wymóg uniemożliwia posiadanie psów w mieszkaniach albo na terenie małych posesji).

Rozporządzenie powinno natomiast precyzyjnie regulować tryb wydawania pozwoleń na posiadanie chartów, a zwłaszcza ich mieszańców. Uważamy, że właściciele chartów - członkowie w ZKWP powinni nie mieć najmniejszych problemów z otrzymaniem pozwolenia na ich hodowanie i utrzymanie, również właściciele chartów nierodowodowych i ich mieszańców, którzy te psy adoptowali na podstawie umowy adopcyjnej i zobowiązali się do przestrzegania Prawa łowieckiego oraz swoje psy oznaczyli (chip). Pozostała grupa posiadaczy chartów i ich mieszańców powinna zostać poddana bardzo szczegółowej kontroli, zarówno pod względem warunków bytowania psów jak również ich rejestrowania.


Do wiadomości:
Pan
JERZY MILLER
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
02-591 Warszawa, ul. Stefana Batorego 5
_________________


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ARKA-Aniela dnia Sob 11:03, 31 Paź 2009, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ARKA-Aniela
Moderator
ModeratorDołączył: 11 Mar 2006
Posty: 398
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Janinów k/Grodziska Mazowieckiego

PostWysłany: Czw 2:44, 29 Paź 2009    Temat postu:

Zikkurat
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

Jesli ktokolwiek nie zna blizej chartow, tych wspanialych istotek, polecam forum charcie. Tam spotkacie wspanialych ludzi, oddanych sercem tym pieknym psom. Uzyskacie tez wszelkie cenne informacje o opiece i wychowaniu chartow.
[link widoczny dla zalogowanych]

A tu galerie zdjec przepieknych chartow:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ARKA-Aniela dnia Czw 14:06, 29 Paź 2009, w całości zmieniany 8 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ARKA-Aniela
Moderator
ModeratorDołączył: 11 Mar 2006
Posty: 398
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Janinów k/Grodziska Mazowieckiego

PostWysłany: Pią 12:02, 30 Paź 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Piekne, arystokratyczne, z gracja, delikatne, mądre,szybkie, kochajace ludzi, dzieci.
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ARKA-Aniela dnia Sob 11:08, 31 Paź 2009, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt ARKA Strona Główna -> Akcje organizowane na rzecz zwierząt Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin